top of page

Stanowisko w sprawie artykułu z 02.07.2019r. na portalu wyborcza.plW związku z artykułem zamieszczonym 02.07.2019r. na portalu wyborcza.pl, pt. „Spór o Dworzec Olsztyn Główny się nie kończy. Pytamy: Dlaczego?”, prezentujemy stanowisko Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie w ww. sprawie.


Link do artykułu:


Postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków kompleksu dworca głównego PKP i PKS wraz z przylegającym budynkiem biurowym i zadaszeniami wejściowymi w Olsztynie zostało wszczęte 20.07.2017r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


W dniu 02.02.2018r. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pierwszą decyzję w uzasadnieniu której stwierdził, że przedmiot postępowania – kompleks dworca głównego PKP i PKS wraz z przylegającym budynkiem biurowym i zadaszeniami wejściowymi odpowiada ustawowej definicji historycznego zespołu budowlanego.


Na skutek odwołań wniesionych od ww. decyzji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchylił ją i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, zalecając między innymi jednoznaczne ustalenie przedmiotu prowadzonego postępowania.


Mając na względzie uwagi organu odwoławczego Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków wnikliwie przeanalizował wnioski złożone przez Stowarzyszenia. We wnioskach tych równocześnie zwracano uwagę na wartości kompleksu przypisywane zespołom budowlanym, takie jak relacje przestrzenne, jak i na indywidualne walory jego składników: układ funkcjonalny, wyposażenie – w tym neonowe napisy oraz mozaiki. Ponieważ w sytuacji wszczęcia postępowania z urzędu na wniosek stowarzyszenia, a taka sytuacja miała miejsce w rozpoznawanej sprawie, tylko i wyłącznie wniosek organizacji społecznej określa zakres skierowanego do urzędu żądania, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków w decyzji z dnia 18.01.2019r. ustalił, że zgodnie z treścią wniosków przedmiotem postępowania jest wpis do rejestru zabytków budynku dworca kolejowo-autobusowego i budynku biurowego zarówno jako zespołu budowlanego jak i indywidualnych obiektów, wpis do rejestru zabytków wiat peronowych oraz wpis do rejestru zabytków elementów wyposażenia dworca. Zgodnie z twierdzeniem podanym przez Pana Krzysztofa Suchowieckiego w przedmiotowym artykule: „(…)wnosiliśmy o pełną ochronę kompleksu dworca, a więc zarówno jego układu, w tym konstrukcji, jak i elementów zewnętrznych oraz wnętrz” była to właściwa interpretacja. Jednak wcześniej, Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Olsztynie odwołując się od drugiej decyzji W-M WKZ z dnia 18.01.2019r. argumentowały między innymi, iż „wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego poszczególnych budynków dworca PKP, dworca PKS i budynku biurowego nie było przedmiotem postępowania ” (SARP) oraz, że: „obejmując rozstrzygnięciem decyzji z dnia 18.01.2019r. nie tylko historyczny zespół budowlany (w nomenklaturze MKiDN i WKZ[1] zwany „kompleksem”) w skład którego wchodzą budynek dworcowy PKP i PKS oraz budynek biurowy, ale również poszczególne budynki z osobna (pkt. 4 decyzji), WKZ wyszedł poza określony zakres postępowania” (FRO). Natomiast Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Warmińsko-Mazurski, również uczestniczące w tym postępowaniu, nie zakwestionowało w odwołaniu jego zakresu.


W związku z powyższym, informacje podane w ww. artykule przez Pana Krzysztofa Suchowieckiego, wiceprezesa Forum Rozwoju Olsztyna, dotyczące ustalenia zakresu postępowania przez WKZ, mijają się z prawdą.[1] Trudno tu mówić o „nomenklaturze MKiDN i WKZ” skoro sformułowanie to pochodzi z wniosków złożonych przez Stowarzyszenia.

102 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 stycznia 2024 r. Urząd Ochrony Zabytków będzie nieczynny

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów 2 stycznia 2024 r. został wyznaczony dniem wolnym od pracy dla członków korpusu służby cywilnej. Wolny wtorek związany jest ze Świętem Trzech Króli przypadającym w

Commenti


bottom of page