Wieża wodna w Olsztynku oraz modernistyczna szkoła miejska

Datowana na 1906 rok, jest jednym z pierwszych przykładów zastosowania konstrukcji żelbetowej w regionie. Obecny wygląd wieży jest efektem przekształceń z okresu międzywojennego, prawdopodobnie z drugiej połowy lat 30. ubiegłego wieku:

Dostępna ikonografia potwierdza, że jeszcze w początkowym okresie funkcjonowania ewangelickiej szkoły miejskiej, wzniesionej w latach 1931-1932, czasza mieszcząca zbiornik na wodę, obecnie oblicowana cegłą licową i pozbawiona dekoracji poza gzymsem wieńczącym, była tynkowana oraz posiadała dekorację w postaci ośmiu kwadratowych pól rozdzielonych lizenami. U podstawy czaszy występował gzyms arkadowy, tworzący płynne połączenie cylindrycznej formy z ośmiobocznym trzonem:

Obecnie, przez wzrost zieleni wysokiej oraz budowę budynków Zakładu Gospodarki Komunalnej i nowego skrzydła szkoły, wieża jest niewidoczna w popularnym niedgyś widoku od strony ul. Szkolnej.


Sama szkoła powstała wg projektu arch. Waltera Krügera z Berlina, który wraz z bratem Johannem był również współautorem ambasady hiszpańskiej w Berlinie (1938-43) oraz pomnika bitwy pod Tannenbergiem z 1927 r., w 1934 przekształconego przez nazistów w mauzoleum Hindenburga.


Projekt zatwierdzony do realizacji w ramach trwającej właśnie rewitalizacji zabytku zakłada odtworzenie pierwotnych podziałów elewacji widocznych powyżej, oraz wykonanie poziomu widokowego z oknami w miejscu płycin czaszy.


Warto zwrócić uwagę, że układ nośnego szkieletu gładkim opracowaniem powierzchni wyodrębniono od murowanego wypełnienia ścian, wykończonego tynkiem fakturalnym.


Ilustracje opublikowano dzięki uprzejmości Bildarchiv Ostpreussen.


186 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Awaria centrali telefonicznej w delegaturze w Elblągu

Do 24.09.2021 r. kontakt telefoniczny z pracownikami delegatury jest możliwy wyłącznie pod numerem: 556112012 (w.12) Zachęcamy do korzystania z kontaktu mailowego: elblag@wuoz.olsztyn.pl lub bezpośre

Zmiany w terminie składania wniosków o dotację

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że na podstawie § 1 pkt 1 lit a Rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniające

Awaria centrali telefonicznej w delegaturze w Ełku

W związku z uszkodzeniem linii telefonicznej w urzędzie, prosimy o korzystanie z kontaktu mailowego. Usunięcie awarii jest planowane do wtorku 10.08.2021 r. Przepraszamy za utrudnienia.