
KORZYSTANIE Z ARCHIWUM
MateriaÅ‚y udostÄ™pniane sÄ… po telefonicznym umówieniu terminu i godziny wizyty z jednym z naszych archiwistów: Jerzym Sikorskim pod nr tel. (89) 521-85-51, lub BartÅ‚omiejem Skrago pod nr tel. (89) 521-85-39.
​
WÅ‚aÅ›ciciele i posiadacze obiektów zabytkowych, poÅ‚ożonych na terenie miasta Olsztyna, przystÄ™pujÄ…cy do prac inwestycyjnych, powinni sprawdzić w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków UrzÄ™du Miasta Olsztyna, jakÄ… dokumentacjÄ… konserwatorskÄ… dotyczÄ…cÄ… danego obiektu dysponuje Gmina Olsztyn. Z uwagi, iż ze Å›rodków wÅ‚asnych Gminy wykonywane sÄ… dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z ochronÄ… zabytków, każdy wÅ‚aÅ›ciciel zabytku ma prawo korzystania z opracowanej już przez Miasto dokumentacji.
Zasoby archiwum:
-
Decyzje administracyjne, w tym pozwolenia na prowadzenie badaÅ„/prac oraz wpisy do rejestru zabytków,
-
Dokumentacje konserwatorskie nie zwiÄ…zane z postÄ™powaniem administracyjnym: badania, ekspertyzy, opinie rzeczoznawców, inwentaryzacje,
-
opracowania historyczno-urbanistyczne dla ważniejszych oÅ›rodków miejskich,
-
Karty "zielone" zabytków architektury i budownictwa,
-
Karty ewidencyjne "biaÅ‚e" zabytków architektury i budownictwa, zabytków techniki, zabytków ruchomych i archeologicznych oraz parków i cmentarzy,
-
Skrócone karty ewidencyjne zespoÅ‚ów rezydencjonalno – folwarcznych,
-
Karty ewidencyjne nieistniejÄ…cych zespoÅ‚ów folwarcznych i zabytków przemysÅ‚u rolno spożywczego.
​
​
Ponadto w urzÄ™dzie przechowywane sÄ… tzw. fiszki - karty adresowe budynków ze zdjÄ™ciem stanu zachowania z poczÄ…tku lat 90. XX w.
​
Poniżej przykÅ‚ady dostÄ™pnych materiaÅ‚ów:
Karty ewidencyjne wiÄ™kszoÅ›ci stanowisk archeologicznych, obiektów ewidencyjnych oraz rejestrowych w formie elektronicznej znajdÄ… PaÅ„stwo na stronie zabytek.pl, prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Poniżej wybrane strony z przykÅ‚adowej karty ewidencji wojewódzkiej:
​
​