• WUOZ

Dotacje ministerialne dla zabytków z naszego województwa – wyniki II naboru wniosków

Z dotacji udzielonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach II naboru ministerialnego programu Ochrona Zabytków tym razem skorzystają trzy obiekty z naszego województwa:

- Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, które otrzymało dofinansowanie w kwocie 490 000 zł na remont elewacji zewnętrznej części południowej i wschodniej krużganka wraz z kaplicami i przywróceniem pierwotnej stolarki okiennej.

Budynek klasztoru sąsiadujący z sanktuarium.

Część krużganków po remoncie elewacji, widok od strony dziedzińca.

- zamek w Kętrzynie, dofinansowany kwotą 100 000 zł na wzmocnienie stropu sali parterowej.

- kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Chruścielu, który pozyskał 180 000 zł na konserwację i renowację ołtarzy bocznych oraz ambony.


Ten ostatni zabytek jest zdecydowanie mniej znany niż wymienione wyżej duże obiekty. Stanowi przykład niewielkiego, barokowego warmińskiego kościoła z cennym wyposażeniem, na które składają się m.in.: gotyckie chrzcielnica i kropielnica oraz dzwon z 1491 r., XVIII-wieczny chór muzyczny, ambona z koszem i baldachimem pochodzącymi z różnych okresów: ok. 1630 i 1720 r., a także trzy ołtarze – główny, barokowy z centralnie umieszczoną sceną Koronacji NMP i wyżej – św. Antonim z Dzieciątkiem i dwa boczne – manierystyczne: południowy z Opłakiwaniem Chrystusa i Chrystusem niosącym krzyż, północny z obrazami Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. Józefa. Obrazy centralne ołtarza głównego i północnego mają srebrne nakładki: Gołębicę symbolizującą Ducha Św. oraz korony i nimby. Nawę nakrywa drewniany strop z lunetami, zdobiony prezentującymi wysoki poziom artystyczny polichromiami z ok. 1720-40 r., autorstwa braniewskiego artysty Gotfryda Canehla. Na przykościelnym, również zabytkowym cmentarzu znajduje się pomnik w formie kapliczki maryjnej, na której ścianach umieszczono tablice z nazwiskami osób poległych w I wojnie światowej.

95 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Awaria centrali telefonicznej w delegaturze w Elblągu

Do 24.09.2021 r. kontakt telefoniczny z pracownikami delegatury jest możliwy wyłącznie pod numerem: 556112012 (w.12) Zachęcamy do korzystania z kontaktu mailowego: elblag@wuoz.olsztyn.pl lub bezpośre

Zmiany w terminie składania wniosków o dotację

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że na podstawie § 1 pkt 1 lit a Rozporządzenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 16 kwietnia 2021 r. zmieniające

Awaria centrali telefonicznej w delegaturze w Ełku

W związku z uszkodzeniem linii telefonicznej w urzędzie, prosimy o korzystanie z kontaktu mailowego. Usunięcie awarii jest planowane do wtorku 10.08.2021 r. Przepraszamy za utrudnienia.