top of page
  • WUOZ

Dotacje ministerialne dla zabytków z naszego województwa – wyniki II naboru wniosków

Z dotacji udzielonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach II naboru ministerialnego programu Ochrona Zabytków tym razem skorzystają trzy obiekty z naszego województwa:


- Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, które otrzymało dofinansowanie w kwocie 490 000 zł na remont elewacji zewnętrznej części południowej i wschodniej krużganka wraz z kaplicami i przywróceniem pierwotnej stolarki okiennej.

Budynek klasztoru sąsiadujący z sanktuarium.

Część krużganków po remoncie elewacji, widok od strony dziedzińca.


- zamek w Kętrzynie, dofinansowany kwotą 100 000 zł na wzmocnienie stropu sali parterowej.


- kościół p.w. Przenajświętszej Trójcy w Chruścielu, który pozyskał 180 000 zł na konserwację i renowację ołtarzy bocznych oraz ambony.


Ten ostatni zabytek jest zdecydowanie mniej znany niż wymienione wyżej duże obiekty. Stanowi przykład niewielkiego, barokowego warmińskiego kościoła z cennym wyposażeniem, na które składają się m.in.: gotyckie chrzcielnica i kropielnica oraz dzwon z 1491 r., XVIII-wieczny chór muzyczny, ambona z koszem i baldachimem pochodzącymi z różnych okresów: ok. 1630 i 1720 r., a także trzy ołtarze – główny, barokowy z centralnie umieszczoną sceną Koronacji NMP i wyżej – św. Antonim z Dzieciątkiem i dwa boczne – manierystyczne: południowy z Opłakiwaniem Chrystusa i Chrystusem niosącym krzyż, północny z obrazami Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. Józefa. Obrazy centralne ołtarza głównego i północnego mają srebrne nakładki: Gołębicę symbolizującą Ducha Św. oraz korony i nimby. Nawę nakrywa drewniany strop z lunetami, zdobiony prezentującymi wysoki poziom artystyczny polichromiami z ok. 1720-40 r., autorstwa braniewskiego artysty Gotfryda Canehla. Na przykościelnym, również zabytkowym cmentarzu znajduje się pomnik w formie kapliczki maryjnej, na której ścianach umieszczono tablice z nazwiskami osób poległych w I wojnie światowej.

104 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page