top of page
Zdjęcie autoraWUOZ Olsztyn

FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA INFRASTRUKTURĘ, KLIMAT, ŚRODOWISKO 2021-2027 - wsparcie służb konserwatorów zabytków

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie uczestniczy w projekcie pt. „Wsparcie służb konserwatorów zabytków na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2”, którego Beneficjentem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Projekt przewiduje wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako Generalnego Konserwatora Ochrony Zabytków (GKZ) i 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków (WKZ) w realizacji zadań związanych z nadzorem nad pracami prowadzonymi przy zabytkach w ramach przede wszystkim dużych inwestycji liniowych, w takich obszarach jak kultura, transport, środowisko i energetyka, współfinansowanych z POIiŚ, FEnIKS i instrumentu „Łącząc Europę” (CEF oraz CEF2).


Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), priorytet FENX.08.01 Pomoc Techniczna (PT). Realizacja Projektu jest przewidziana na lata 2024-2029 w podziale na etapy (projekty roczne). Umowa o dofinansowanie obejmująca I etap projektu (rok 2024) została podpisana w dniu 30.08.2024 pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych (IP PT FENiKS) a Beneficjentem (MKiDN).


Instytucje zaangażowane w Projekt:

• Instytucja Zarządzająca PT FEnIKS: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR)

• Instytucja Pośrednicząca PT FEnIKS: Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT)

• Beneficjent: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) - wdrażaniem projektu zajmuje się Departament Funduszy i Spraw Europejskich we współpracy z Departamentem Ochrony Zabytków)

• Podmioty upoważnione do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych: 16 Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków


Cele projektu

Projekt ma na celu wsparcie 16 Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w zakresie:

• sprawniejszego i skuteczniejszego prowadzenia czynności, takich jak wydawanie decyzji administracyjnych i postanowień dotyczących inwestycji finansowanych ze środków POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2, nadzoru konserwatorskiego, odbioru badań archeologicznych;

• sprawniejszej realizacji kontroli prowadzonych inwestycji w ramach zgodności z przepisami o ochronie zabytków;

• wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości na odpowiednio wczesnym etapie oraz skutecznej reakcji organu na każdym etapie prowadzonych prac inwestycyjnych.

W ramach projektu PT FEnIKS Generalny Konserwator Zabytków oraz Wojewódzkie Urzędy Ochrony Zabytków otrzymają wsparcie w zakresie finansowania wydatków związanych z zatrudnieniem, wyposażeniem stanowisk pracy (np. zakup sprzętu komputerowego) i innymi kosztami organizacyjno-administracyjnymi, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków (np. szkolenia), finansowaniem analiz i ekspertyz zewnętrznych prowadzonych przez konserwatorów zabytków.


Informacje o finansowaniu projektu

Realizacja projektu „Wsparcie służb konserwatorów zabytków na szczeblu centralnym i wojewódzkim realizujących zadania związane z inwestycjami infrastrukturalnymi w zakresie POIiŚ, FEnIKS, CEF i CEF2” jest przewidziana na lata 2024-2029 w podziale na etapy (projekty roczne).

Projekt jest finansowany w 85% ze środków UE oraz w 15% z budżetu państwa.

Całkowita wartość I etapu projektu (na rok 2024) wynosi: 4 018 760,50 PLN

Maksymalne współfinansowanie UE wynosi: 3 415 946,42 PLN (85%)

Wkład budżetu państwa wynosi: 602 814,08 PLN (15%)

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

45 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Roberto Kja
Roberto Kja
5 dni temu

Obsługa klienta zasługuje na duże brawa. Miałem problem z bonusem, ale wsparcie na Slottica pomogło mi w kilka minut przez czat na żywo. Miło jest wiedzieć, że można liczyć na szybką pomoc, zwłaszcza kiedy czasem coś nie działa zgodnie z oczekiwaniami. W Polsce dobre wsparcie to rzadkość, dlatego taka reakcja bardzo mnie ucieszyła.

Like
bottom of page