Kontrola zakresu prac przy ul. Wojska Polskiego 20 w Olsztynie

W dniu dzisiejszym, po otrzymaniu zawiadomienia od mieszkańców Olsztyna, pracownicy naszego urzędu dokonali weryfikacji, czy roboty prowadzone w dawnej siedzibie browaru Leśny Zameczek (Waldschlösschen Brauerei), a następnie browaru Jurand wykonywane są legalnie. Budynek datowany jest na rok 1881, jednakże jego obecna forma jest wynikiem przebudowy, prawdopodobnie związanej ze zniszczeniem budynku w 1945 r. Zdjęcie poniżej przedstawia pierwotny wygląd budynku:


Źródło: https://forum.odkrywca.pl/topic/92324-stare-butelki-po-piwie/


Obiekt w takim stanie funkcjonował jeszcze w 1944 r., na co wskazuje fotografia lotnicza Olsztyna, na której można zaobserwować dach mansardowy, jak również cień zwieńczenia facjatki oraz wieżyczki narożnego wykusza:


Źródło: https://fotopolska.eu/1053526,foto.html?o=b50728&a=1438.6168060308&b=9567.7001037605&c=7

Jak ustalono, obecne prace ograniczają się do remontu wnętrza budynku, co oznacza że prowadzone są legalnie, ponieważ do rejestru wpisano jedynie elementy zewnętrzne obiektu: elewacje i bryłę.

Widoczne na elewacjach odkucia tynku wykonano w poprzednich latach, w celu weryfikacji stanu zachowania oryginalnego lica ceglanego i oceny możliwości jego odsłonięcia w przypadku remontu.

80 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Czasowe zamknięcie urzędu dla interesantów

Z uwagi na sytuację epidemiczną uprzejmie informujemy, że od dnia 08 października 2020 r., wstrzymuje się przyjmowanie interesantów w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie i Delegaturach w

Częściowe otwarcie urzędu dla interesantów

Uprzejmie informujemy, że od dnia 25 maja 2020 roku w sprawach istotnej wagi jest możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, jak również w jego

  • Facebook Social Ikona

Szymon Bakalarczyk created with Wix.com